Veri Merkezinin Taşımacılığında Sunucu Raflarını Taşıma

Veri Merkezinin Taşımacılığında Sunucu Raflarını Taşıma

Sunucu rafları tüm BT merkezlerinin merkezinde yer alır. Sunucuların depolandığı veri merkezleri , hızlı internet bağlantısı ve kesintisiz veri erişimi için kullanılır. Bir şirketin sistemlerini devreye almasını ve sürekli bir internet varlığını sürdürmesini sağlar. Sunucular bu nedenle çoğu şirketin günlük işleyişi için çok önemlidir.

Veri merkezi yer değiştirmesine uğrayan şirketler genellikle bunu yalnızca kendi süreç anlayışı ile yaparlar. Şirket teknisyenleri ve BT ekibi sunucuların uygun şekilde sökülüp işlenmediğinin farkında değilse, incinmekle yükümlüdürler. Ayrıca, donanım da fiziksel hasara neden olabilir.

Hasarlı donanım değiştirilebilir olsa da, bir şirketin itibarı topraklanmış sunuculardan kaynaklanan kesinti sürelerinden kalıcı olarak etkilenecektir. Bu nedenle, tüm sunucu rafının önceden hareket etmesini planlamak önemlidir.

Sunucu rafı (özellikle nüfusluysa) birkaç fit bile hareket ettirildiğinde, donanımın sökülmesi ve her bir bileşenin ayrı ayrı taşınması daha iyidir. Bu daha fazla zaman ve kaynak gerektirebilir, ancak aşağıdaki gibi büyük riskleri ortadan kaldırabilir:

o Rafın kendisi kırılıyor – ekipmanın bozulmasına neden oluyor

o Montaj ekipmanının kesilmesi – ekipmanın devrilmesine neden olur.

Raf montaj kitleri dikey şoklara karşı sunuculara koruma sağlamaz. Yalnızca donanımı minimum taşınabilir işlevsellik ile statik bir konumda tutacak şekilde tasarlanmıştır. Sunucu raflarının altına takılan tekerlekler çok az hareket sağlar. Sunucu rafı hareket ederken asla onlara güvenmeniz önerilmez.

Tamamen doldurulmuş raflar da yüksek bir ağırlık merkezine sahiptir.  Yerleşik rafları sökmeden sunucu rafı hareket ettirildiğinde, bunları kullanan kişiler için önemli bir risk oluşturabilirsiniz. Kalıcı donanım hasarı tehdidi de vardır.

Tüm donanımın dahili bileşenleri, şok kuvvetleri ve / veya titreşimlerden kaynaklanan hasar riskine tabidir. Özellikle, sunucular bir rafa sert bir şekilde monte edildiğinde. Sigorta şirketlerinin çoğunun nüfuslu rafları ‘uygun şekilde paketlenmiş’ olarak değerlendirmediğini bilmek de önemlidir. Bu, belirli hasarlar için sigorta taleplerinin reddedilebileceği anlamına gelebilir.

Tüm bu riskler göz önüne alındığında, sunucu rafı hareketiyle devam etmenin en iyi yolu, her sunucuyu ayrı ayrı kaydırmaktır. Önceden dikkate alınması gereken birkaç nokta:

İlk olarak, rafları yeniden konumlandıran bir kişi birincil donanımın tüm arka uç bileşenlerinden habersiz olabilir. Bir veri merkezinde oturan ve onları çalıştıran teknisyenlerden daha eski olabilecek eski uygulamalar olabilir. Sunucu rafı hareketinde öngörülemeyen komplikasyonları önlemek için kişinin mevcut donanımı hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

İkincisi, yer değiştirme sonrası testler bir sorundur. Belirli işlemlerde uçtan uca performans testleri yapmak için bir BT personeli görevlendirin. Bu işlemler, kilit sunucu uygulamalarının bir parçasıdır ve her zaman test sonuçlarının kaydını tutmanız önerilir.

Üçüncüsü, veri merkezinin yer değiştirmesi düzenli çalışma programlarını bozar. Son kullanıcıları ve destek ekiplerini, tüm sunucu rafı hareketini kolaylaştırmak için bazılarının fazla mesai yapacağı konusunda bilgilendirmek iyidir. Bir yer değiştirme planlamaya başlamak için asla çok erken değildir, ancak kesinti süresine hazırlıklı olmanız önerilir.

Dördüncüsü, Uygulama Teslim Optimizasyonu (ADO), veri merkezinin yer değiştirmesi sırasında göz ardı edilmemesi gereken önemli bir protokoldür. Biri yük dengeleyicileri veya optimize edicileri kullanırsa , çeşitli sunucu yapılandırması katmanlarını analiz etmek için ek zaman harcaması gerekir. Önceden hazırlanarak işlem aksama süreleri önlenebilir.

Son olarak, tüm sunucular ve arka uç veritabanları arasında kablolu IP adresleri ve etki alanı adları bulunur. Taşınma yapan kişi sadece bunları listelemeli, aynı zamanda uygulama ve ağ bileşeni incelemesi sırasında referans olarak kullanmaya hazır olmalıdır.

Tek tek veri sunucularını raflarından sökmek, veri merkezinin yerini değiştirmek için doğru yoldur.

Bir veri merkezi taşımacılığı başlangıçta göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak doğru bilgi ve hareketli ortakla süreç kolaylaşabilir. Öncelik, hem şirket personelinin hem de bileşen donanımının zarar görmesini önlemek olmalıdır. Uygun bir plan ve ayrıntılı çalışma süreci ile, veri merkezinin taşımacılığı sırasında sunucu ve sunucu rafları için optimum güvenlik sağlanabilir.

Ağaoğlu Nakliyat , ofis ve veri merkezi yer değiştirme konusunda uzmandır . Hem küçük hem de büyük ofisleri taşıdık ve sorunsuz bir deneyim sağlamak için geniş deneyime ve altyapıya sahibiz. Veri merkezinizi taşımak istiyorsanız, 0312 517 04 29 numaralı telefondan veri merkezi yer değiştirme uzmanlarımıza danışın veya info@agaoglunakliye.com adresinden bize e-posta gönderin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button